Jak to się stało, że to właśnie tu, w Karczewie, osiedlili się nasi przodkowie Laskusowie, nie wiemy. Stare księgi parafialne z czasów przedrozbiorowych zaginęły. W zachowanych księgach Laskusowie występują na początku XIX wieku. Z przekazów rodzinnych wiadomo, że byli rzemieślnikami.

Laskusowie byli kołodziejami i kowalami, potrafili wyprawiać skóry i wytwarzać uprząż, zajmowali się wyrobem narzędzi rzeźniczych, w czym z czasem wyspecjalizowali się i od samego początku przekazywali sobie tajemnicę powodzenia: nasz wyrób musi być dobry, niezawodny i nie zaszkodzi, że będzie estetyczny, ładny.

Każdy kto weźmie do ręki np. topór rzeźniczy naszej roboty podziwia jego kształt, lekkość i siłę działania. Ergonomiczny kształt naszych narzędzi i akcesoriów ze stali kwasoodpornej (np. formierki, pierogarki) jest dorobkiem wielu pokoleń Laskusów. Dzisiaj, oczywiście korzystamy z dorobku nauki, a do wyrobu narzędzi używamy najlepszych surowców i najprzedniejszej stali kwasoodpornej.

topory ze stali kwasoodpornej

Firma Laskus działa nieprzerwanie od 1925 r. Jesteśmy firmą rodzinną.

Nasz obecny asortyment obejmuje kilkaset wyrobów. Uczestniczymy w wielu targach i wystawach. Mamy niemałą satysfakcję, że funkcjonujemy pod tym samym znakiem i w jednej rodzinie już trzy-czwarte wieku. Firma przeżyła II wojnę światową w szczególnych okolicznościach. Karczew w czasie okupacji stał się ważnym ośrodkiem zaopatrzeniowym dla Warszawy. Działały tu oczywiście nielegalnie, liczne ubojnie zwierząt i masarnie.

Laskus dostarczał potrzebne dla ich działalności narzędzia i akcesoria. Po zakończeniu wojny, firma włączyła się do odbudowy kraju, wytwarzając widły, motyki i studnie abisynki, a z większych wyrobów – wozy konne na gumowych kołach. Była to nowość. Wozy te wywoziły gruz z Warszawy, wykorzystywano je na wielu budowach m.in. przy budowie Nowej Huty. Do dziś można je spotkać w okolicach Warszawy, jako przyczepy do traktorów na wiejskich drogach.

zakład mechaniczny A. Laskusa

Nasza firma skoncentrowała się od wielu lat na wyrobie narzędzi, maszyn oraz akcesoriów ze stali kwasoodpornej. Głównymi zamawiającymi są firmy farmaceutyczne i kosmetyczne dla których wykonujemy beczki, pojemniki zbiorniki, wyposażenia laboratoriów. Na nasze wyroby było zawsze zapotrzebowanie.

Jesteśmy konkurencyjni w stosunku do wytwórców podobnych produktów krajowych i zagranicznych klasą naszych wyrobów, gwarantowanych jakością, estetyką a wreszcie ceną.

W 1994 r. Firma była nagrodzona nagrodą Srebrnego Asa.